Stylizacje sportowe: moda Hip-Hop

Obecnie coraz więcej młodych ludzi podkreśla swoją indywidualność poprzez związanie się z określoną subkulturą. Swoją przynależność do danej grupy młodzież podkreśla w bardzo różnoraki sposób. Najchętniej czyni to poprzez ubiór. Przykładów tego typu stylizacji młodzieżowych jest bardzo wiele. Do najczęstszych zaliczane są te stylizacje, które odzwierciedlają młodzieżową fascynację określonym gatunkiem muzyki. Dowodem na to są między innymi stroje metalowców, mroczne kreacje gotyckie, ciekawe a często dość kontrowersyjne ubiory rockmaniaków a także oryginalne stylizacje hip-hopowe.

W strojach metalowców i rockmaniaków oraz gotów dominuje czerń a także wszelkiego rodzaju akcesoria i ozdoby, które nadają kreacji powagi. Można powiedzieć, że są one dość mroczne i agresywne. Odwrotnie jest w przypadku stylizacji rasta, czyli fanów muzyki reggae, czy hip-hopowców. Obie te stylizacje, charakteryzuje swoista łagodność oraz luz.

Stylizacje hip-hopowe to przede wszystkim stroje luźne. Patrząc na nie można mieć wrażenie, że są one „za duże”. Na typową kreację hip-hopową składają się:

  • Luźne T-shirty z charakterystycznymi nadrukami i w bardzo żywych kolorach;
  • Szerokie bluzy, koniecznie z kapturem, ale niekoniecznie z nadrukiem;
  • Luźne specyficzne spodnie (zarówno długie jak i krótkie) z krokiem obniżonym do kolan;
  • Spodnie dresowe lub całe komplety dresów w jednolitym kolorze;
  • Nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub bawełniane czapki;
  • Adidasy, trampki, tenisówki czyli lekkie, wygodne i bardzo kolorowe obuwie.

Subkultura hip-hopowa lubuje się w tańcu ulicznym. Młodzi ludzie do niej przynależący są niemal w ciągłym ruchu. Z tego też względu stroje, które dla siebie dobierają, muszą być wygodne i niekrępujące ruchów. Poza tym dobrze jest jeśli przepuszczają powietrze i nie powodują tym samym przykrych odparzeń czy podrażnień skóry. Bardzo ważnym elementem każdej takiej kreacji jest spora ilość gadżetów takich jak: długie łańcuchy na szyje, przepaski frotte na ręce czy głowie, sygnety. W taki sam sposób ubierają się zarówno chłopcy jak i dziewczęta, gdyż one równie chętnie przystępują do subkultury hip-hopowej co ich rówieśnicy.